30" E Series Transitional Built-In Single Oven SO30TE/S/TH
Learn More
SAVE
SHARE :
LIKE :
0
Brand :
Wolf
Categories :
Ovens, Ovens
Product URL :
https://www.subzero-wolf.com/wolf/ovens/e-series/3...
SKU :
SO30TE/S/TH
Dimensions :
29.875w x 23.75d x 27.875h "
Download Files
Features:
  • Includes options such as self-clean, delayed start, timed cook, Sabbath mode, and more
  • Versatile design to fit in any kitchen
  • Integrates beautifully into surrounding cabinetry with flush installation
Specifications:
  • Overall Dimensions: 29 7/8" W x 27 7/8" H x 23 3/4" D
  • Oven 1 Interior Dimensions:
  • 25" W x 16 1/2" H x 19" D
  • Usable Capacity: 2.8 cubic feet
  • Overall Capacity: 4.5 cubic feet
  • Door Clearance: 22"
  • Conduit Length: 4 Feet
  • Star-K Certified
Related Products
30" M Series Contemporary Stainless Steel Built-In Double Oven DO30CM/S 30" M Series Contemporary Stainless Steel Built-In Double Oven DO30CM/S Wolf
30" E Series Professional Built-In Single Oven SO30PE/S/PH 30" E Series Professional Built-In Single Oven SO30PE/S/PH Wolf
30" E Series Professional Built-In Double Oven DO30PE/S/PH 30" E Series Professional Built-In Double Oven DO30PE/S/PH Wolf
30" E Series Contemporary Built-In Single Oven SO30CE/B/TH 30" E Series Contemporary Built-In Single Oven SO30CE/B/TH Wolf