36" Classic French Door Refrigerator/Freezer with Internal Dispenser BI-36UFDID/S
Learn More
SAVE
SHARE :
LIKE :
0
Brand :
Sub-Zero
Categories :
Freezers, Refrigerators, Freezers, Refrigerators
Product URL :
https://www.subzero-wolf.com/sub-zero/full-size-re...
SKU :
BI-36UFDID/S
Dimensions :
36w x 24d x 84h "
Download Files
Features:
  • Monitor and control remotely with Wi-Fi connectivity
  • Preserves refrigerated foods with cool, moist air and frozen foods with frigid, dry air
  • Fight spoilage and odors with a NASA-inspired air purification system
  • Locks in cold air to ensure freshness with magnetic door seals
  • Controls temperature within one degree of setpoint
  • Filters water and ice, removing contaminants, chlorine taste, and odor
  • Yields ice automatically and "max ice" for additional production
  • Ensures excellent visibility with bright halogen lights
  • Refer to freshness cards for tips on food preservation, use, and care
Specifications:
  • Overall Dimensions: 36" W x 84" H x 24" D
  • Refrigerator Capacity: 15.7 cubic feet
  • Freezer Capacity: 5.3 cubic feet
  • Door Clearance: 19 1/2"
  • Drawer Clearance: 23 5/8"
  • Star-K Certified
  • Receptacle: 3-prong grounding-type
  • Electrical Supply: 115 VAC, 60 Hz
  • Electrical Service: 15 amp dedicated circuit
Related Products
24" Undercounter Wine Storage - Panel Ready UW-24/O 24" Undercounter Wine Storage - Panel Ready UW-24/O Sub-Zero
24" Designer Refrigerator Drawers - Panel Ready ID-24R 24" Designer Refrigerator Drawers - Panel Ready ID-24R Sub-Zero
30" Designer Wine Storage with Refrigerator/Freezer Drawers - Panel Ready IW-30CI 30" Designer Wine Storage with Refrigerator/Freezer Drawers - Panel Ready IW-30CI Sub-Zero
30" Classic Wine Storage BW-30/S 30" Classic Wine Storage BW-30/S Sub-Zero